تولید شیر یارانه ای با شیرخشک آلوده چینی

Posted on 21 اکتبر 2010

2


…. در خود چین، استفاده از این شیرخشک منجر به بیماری شدید ۱۰۴ نوزاد، مرگ ۶ نوزاد، و بروز سنگ کلیه در ۱۳ هزار نفر و بیماری ۳۰۰ هزار نفر شده (طبق گزارشات رسمی! – که نیاز به توضیح ندارد یعنی چه). هیچ آمار درستی برای تعداد کل قربانیان بین المللی موجود نیست. در مملکت ما هم که دولت فخیمه تا به حال لام تا کام حرفی از این موضوعات نزده.

وبلاگ امید: در ابتدا فکر کردم که ای میل زیر از این چرندیات فله ایست که یکی از این بندگان بیکار خدا سر هم کرده. ولی چون مدتی بود که خود شک جدی نسبت به این آب زیپوهایی که به اسم شیر یارانه ای به مردم میندازند داشتم و از طرف دیگر میدیدم که دیگه قباحت ذکر شیرخشک به عنوان یکی از محتویات دیگر محصولات لبنی صنعتی کاملا از بین رفته و روی بسته این محصولات به وضوح ذکر میشه (اما به میزان و درصد و نوعش هیچ اشاره ای نمیشه)، تصمیم گرفتم کمی روی ماجرا بررسی کنم.

خاصیت خبر در این بود که به مطلب مهمی اشاره و متعاقبا ایجاد کنجکاوی برای بررسی کنه، اما محتوای آن قدری پرته. در دو لینکی که گذاشته شده، هیچ چیزی در مورد این گفته نشده که “نوعی پودر است که از چین می آید و اصلا معلوم نیست که که واقعا شیر خشک شده باشد یا…”. اشتباه دیگر این است که متاسفانه در بسیاری از منابع خارجی هم تکرار شده: یک بنده خدایی ملامین را اشتباها ملانین گفته (Melanin یک پیگمنت رنگی است که در اغلب موجودات زنده وجود داره و پلیمر هایی مشتق از آمینو اسید ها هستند که در رنگ پوست و موی آدمها نقش دارند) و این ماجرا خیلی جاها تکرار شده.

اصل ماجرا به اختصار از این قراره:

۱- دولت عدالت مال خدمت تپون، ظاهرا برای کاهش قیمت شیر (اما به واقع برای نابودی صنعت کشاورزی و شاید هم به نیت آسیب زدن به سلامتی مردم و صد البته: کسب منافع کلان توسط “خواص”) شیر سوبسید دار رو با شیرخشک درست میکنه.

۲- ما در ایران وارد کننده شیر خشک هستیم. ارزان ترین شیرخشک دنیا توسط کشور دوست و برادر چین تولید میشه.

۳- شیرخشکی که به غیر از غذای نوزاد باشه، ۹۰ درصد تعرفه گمرکی داره. لذا “خواص” محترم علاوه بر واردات گسترده قاچاق، مقداری از این مواد مسموم را به اسم شیرخشک غذای نوزاد با تعرفه ۱۰ درصدی وارد می کنند.

۴- این “خواص” عزیز گرامی برای حفظ منافع اسلام و مسلمین و آرمانهای انقلاب و شهدای جبهه ها و یه سری از این حرفا، به هدف توسعه بازار مصرف این آشغالهای وارداتی چینی، اجازه نمیدن احدی در کنترل کیفیت محصولات لبنی فضولی کنه، و تولید کننده ها هم که همواره سلامتی مردم را به هسته خودشان حساب نمی کنند، به جای استفاده از شیر کیلویی ۴۰۰ و خورده ای تومان به قیمت خیلی کمتر از این آشغالا استفاده می کنند تا ماست و پنیر و کشک درست کنند.

۵- در نتیجه، کارخانه های لبنی شیری که باید کیلویی ۴۱۰ تومن از دامدار بخرند، به قیمت میانگین کشوری کمتر از ۳۸۰ و در برخی مناطق به زور و منت به ۲۸۰ میخرند. پس دامداری = فرت، و کرور کرور دام شیرده به کشتارگاه اعزام میشه زیرا سیر کردن شکم گاو شیر ده دیگه توجیه اقتصادی نداره، و این یعنی تیشه به ریشه دامپروری همانند بلاهایی که سر شاخه های دیگه کشاورزی نازل شده.

۶- حالا برای اطلاع از کیفیت شیر و شیرخشک چینی و سوابق درخشان این پست فطرت های جانی، در گوگل سرچ کنید Chinese milk powder و ببینید که هرچی پیدا میشه توش مرگ و مریضی نوزادان و سنگ کلیه و آلودگی عمدی شیمیایی و درد بی درمون و ممنوعیت ورود به یک عالمه کشور وجود داره. اگر خواستید جزئیات قضیه را مطالعه کنید از اینجا شروع کنید:

http://en.wikipedia.org/wiki/2008_Chinese_milk_scandal

ولی بطور خلاصه، ماجرا از این قراره که این جانورهای کثیف که بدتر از امت شریف ما تقلب در ذاتشونه، کشف کردن که وقتی آب قاطی شیر میکنن اگر ماده شیمیایی ملامینMelamin داخل اون آب زیپو بریزن (که به لحاظ اینکه این ماده در آب حل نمیشه، باید اول اونو در فورمال دی هاید – همون مایع شیمیایی که اجساد و اجزاء بدن را برای نگهداری درازمدت در آزمایشگاه ها و دانشگاه ها در آن غوطه ور می کنند – حل کنند بعد این معجون سمی را در شیر بریزند) ، در آزمایشات متداولی که پروتئین شیر را اندازه می گیره باعث گول زدن پروسه آزمایش میشه و ترکیبات نیتروژنی موجود در ملامین توسط تست به جای پروتئین تشخیص داده میشه. البته بنده مطلب رو خیلی خلاصه کردم و همین اندازه هم که متوجه بشین برای نتیجه گیری کافیه.

۷- بعد از اینکه گند قضیه در چین دراومد، دقیقا مدل برادران خودمون گرفتن ۳ نفر از مسببین را اعدام کردن و اعلام کردن که مشکل حل شده و دیگه خیال همه راحت باشه. اما از بین کشور های بدبختی که محصولات لبنی چینی وارد میکردن، خیلی از کشورها قانون ممنوعیت کامل ورود محصولات لبنی چینی را اجرا کردند، اروپا و امریکا هم که از اول اجازه ورود محصولات چینی را نمی دادن. این یعنی حل مشکل. تانزانیا و بنگلادش اجازه نمیدن این محصولات مسموم به مردمشون فروخته بشه، ولی ما در ام القرای اسلام بهتر میدونیم که مصلحت مردم در چیه.

۸- حالا، این آشغالا چه مشکلاتی برای سلامتی ما ایجاد میکنه؟ آنچه که تا به حال شناخته شده به اختصار لیست میکنم. اما توجه داشته باشید که از این دم بریده هرچی بگین بر میاد و فردا معلوم نیست چه چیزهای دیگری قاطی این معجون کنند. فعلا می دانیم که ماده شیمیایی ملامین در بدن انسان منجر به بروز نوع خاصی سنگ کلیه و نهایتا از کار افتادگی لاعلاج کلیه می شود. گفته می شود که در مقدار دوز کم، ملامین ضرری ندارد.

اما در همین مقادی کم هم وقتی با اسید سیانوریک مخلوط می شود، کریستالهای مرگباری ایجاد می کند. تحقیقات ثابت کرده که ملامین خود به تنهایی می تواند اسید سیانوریک ایجاد کند. لذا، در نتیجه افزایش ملامین به شیر، این امکان وجود دارد که اگر ملامین اسید سیانوریک ایجاد کند، که منجر به ایجاد سنگهای کریستالی با لبه های بسیار تیزی می شود که با برش و جراحت مجرای ادرار و کلیه، آسیب بسیار جدی به مصرف کنندگان وارد کند. در مورد عوارض سوء درازمدت و احتمالی این ماده شیمیایی اظهار نظری نمی کنم.

۹- در خود چین، استفاده از این شیرخشک منجر به بیماری شدید ۱۰۴ نوزاد، مرگ کمتر از ۶ نوزاد، و بروز سنگ کلیه در ۱۳ هزار نفر و بیماری ۳۰۰ هزار نفر شده (طبق گزارشات رسمی! – که نیاز به توضیح ندارد یعنی چه). هیچ آمار درستی برای تعداد کل قربانیان بین المللی موجود نیست. در مملکت ما هم که دولت فخیمه تا به حال لام تا کام حرفی از این موضوعات نزده.

لازم است بدانید در کشورهای پیشرفته قوانین بسیار سختی در مورد کیفیت شیر و شیر وارداتی وجود دارد که کافیست جستجوی کوچکی در مورد “milk quality standard” در اینترنت انجام بدهید تا ببینید کشورهای مختلف چقدر نسبت به کیفیت شیری که مردمشان می خورند حساسند.

Advertisements
Posted in: اجتماعي