افشاگری ناخواسته یک عضو مجلس درباره «یارانه ها»

Posted on 18 آوریل 2011

0


توافق ‌دولت و مجلس برای بریدن جیب ما مردم بی پناهاگر قیمت حامل های انرژی در بخش تولید و کشاورزی کاهش داده نشود بزودی شاهد تعطیل بسیاری از کارخانه های تولید صنایع و ورشکستگی کشاورزان خواهیم بود و بیکاری فراگیر خواهد شد. علیخانی نماینده مجلس از قزوین در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا، با اشاره به بحران ذکر شده در بالا افزود:
دولت مصوبه مجلس در مورد هدفمند سازی یارانه ها را کامل اجرا نکرده و قیمت ها را بیشتر ازمصوبه های مجلس افزایش داده است. از هم اکنون به دلیل گرانی گاز و سوخت، تنها در بوئین زهرا 5 هزار کارگر کوره پزخانه های آجرپزی بیکارشده‌اند. من خبردارم که آب چاه کشاورزان که ساعتی 2 هزار تومان بوده به 11 هزار و 15 هزار تومان رسیده است که دلیل آن افزایش بی رویه قیمت سوخت است.
دولت می خواهد قیمت ها را یکباره و یکجا افزایش دهد، درحالیکه مصوبه مجلس روی 20 در صد افزایش قیمت ها در مرحله اول است.
در قزوین 50 در صد از مصرف نان و آرد کم شد، اما درسایر موارد مثل سوخت اثرات افزایش یکباره قیمت ها مشکل ساز شده و مردم نگرانند.
هیات دولت و رئیس دولت در سفر سوم به قزوین بجای حل بنیادی بحران در صنایع تولیدی به هرکارگر واحدهای بحران زده یک میلیون تومان داده شد و حالا حدود 70 شرکت و کارخانه دراستان قزوین گرفتار بحران هستند. عدم نقدینگی، ‌عدم بازسازی دستگاهها، عدم پرداخت حقوق کارگران و ضعف مدیریت از جمله مشکلات واحد های بحران زده است. حتی کارخانه هایی که درحال حاضر فعال هستند به دلیل گرانی پیش از حد سوخت قادر به ادامه تولید نخواهند بود. خبر دارم که ارقام فیش گاز کارخانه مهرام 5 برابرشده اما محصولات آن با همان قیمت های قبلی به فروش می رسد ومراجعات مکرر مسوولان کارخانه به ادره بازرگانی هم برای افزایش قیمت تولیداتشان بی نتیجه مانده است و مدیریت کارخانه نیز برای جبران خسارت از 350 کارگر 140 کارگر را اخراج کرده است. این موضوع برای سایر واحدهای تولیدی نیزصدق می کند. هم اکنون
بیکاری در قزوین غوغا می کند ،آمارهای دولت مبنی بر کاهش نرخ بیکاری در کشور صحیح نیست.
دولت می گوید 10 درصد بیکاری داریم، اما گزارشات نمایندگان مجلس که از مراجع رسمی هم می باشد حکایت از بیکاری 15.6درصدی دارد که می شود 4 میلیون بیکار در کشور.
وقتی امام جمعه شهری مثل شیراز که منطقه فقیری هم نیست نسبت به بیکاری هشدار میدهد، این یعنی که آمارهای دولت در موردکاهش نرخ بیکاری صحت ندارد.
در سالهای اخیر دولت سالانه 100 میلیارد دلار درآمد نفتی داشته است. اگر مدیریت درست و علمی وجود داشت با این پول ها می شد، آمار بیکاری چنین نبود که هست.
(سخنان علیخانی، علاوه بر اشاره به واقعیاتی که حکومت سعی دارد در پشت شعار و عوامفریبی آن را پنهان کند و بقول علی خامنه ای «مسائل فرعی» است و لازم نیست علنی گفته شود، حامل یک نکته مهم اما غیر مستقیم نیز هست. و آن این که هم دولت و هم مجلس بخوبی میدانستند که هدف از حذف یارانه ها – باصطلاح هدفمند کردن یارانه ها- افزایش قیمت ها و خالی کردن بازهم بیشتر جیب مردم بوده است و اختلاف مجلس و دولت تنها بر سر مرحله ای کردن این افزایش قیمت بوده است. مجلس از ترس شورش مردم می گفته با احتیاط باید جلو رفت و دولت چون نیاز به پول بی حساب د ردست خودش داشته تا خرج انتخابات و  تبلیغات کند، بی احتیاط  و با عجله جلو رفته است. تمام آن استدلال ها و عوامفریبی ها در باره بهشت شدن ایران با اجرای هدفمند کردن یارانه ها، پوچ بوده و خودشان از پیش آن را میدانسته اند. )

Advertisements
Posted in: اقتصادی