هشدارهای بی سابقه به دولت؛ ریزش معنادار پایگاه احمدی نژاد

Posted on 18 آوریل 2011

0


جرس: «محمد تقی مصباح یزدی» روحانی سرشناسی که پیشتر از او به عنوان پدر فکری جریان احمدی نژاد نام برده می شد به تازگی در اظهاراتی نسبت به » فتنه » حامیان دولت هشدار داده است. اشاره او به «اسفندیار رحیم مشایی» است که در ماه های اخیر حساسیت نسبت به فعالیت هایش در بین محافظه کاران تشدید شده است. مصباح یزدی در اظهارات اخیر خود از جریان مشایی به عنوان تشکیلات فراماسونری یاد کرده و گفته است که خطر این جریان » شدیدترین خطری است که تاکنون اسلام را تهدید کرده است.» این اظهارات یکی از تازه ترین شواهد درباره ریزش شدید پایگاه حامیان دولت است. در هفته های اخیر بسیاری از چهره هایی که خود را تا پیش از این حامیان احمدی نژاد می دانستند از او اعلام برائت کرده و نسبت به بروز فتنه ای بزرگ علیه نظام توسط جریان مستقر در دولت هشدار داده اند.

دولت امام زمان!
حساسیت نسبت به فعالیت های اسفندیار رحیم مشایی پس از انتشار یک فیلم مستند تحت عنوان » ظهور بسیار نزدیک است » تشدید شده است این مستند حاوی ادعاهایی آخر الزمانی است و با نام بردن از آقای خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی و «محمود احمدی نژاد» رییس دولت دهم، آن ها را زمینه سازان ظهور امام زمان معرفی می کند. محافظه کاران انگشت اتهام را به سمت رحیم مشایی گرفته و مدعی اند که او با انگیزه های سیاسی و غرض های انتخاباتی، سفارش ساخت این مستند را داده است. تحلیل غالب گروه های محافظه کار این است که مشایی قصد کاندیداتوری برای انتخابات ریاست جمهوری آینده را دارد و در صدد است با چنین ترفندهایی مسیر خود برای رسیدن به قدرت را هموار سازد. شدت و گستره انتقادها از مشایی در هفته های اخیر احمدی نژاد را ناگزیر کرد که وی را از یکی از سمت هایش یعنی سمت سرپرستی نهاد ریاست جمهوری برکنار کند با این حال ناظران محافظه کار این برکناری را نه ناشی از عقب نشینی بلکه با هدف ایجاد حاشیه امن برای مشایی جهت بسیج نیروها در انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی و سپس انتخابات ریاست جمهوری ارزیابی کرده اند
مدافعان مایوس
گروهی از چهره هایی که به عنوان مدافعان سرسخت احمدی نژاد شناخته می شدند حالا به صف مخالفان او پیوسته اند. علائم روشنی از دلسردی میان این حامیان پیشین مشاهده می شود. آنها یکی پس از دیگری نسبت به حمایت هایشان از دولت ابراز ندامت می کنند. «قاسم روانبخش» یکی از مشهور‌ترین شاگردان مصباح یزدی مدتی پیش طی یادداشتی در وبلاگ خود گفته بود که محافظه‌کاران و حامیان آقای خامنه ای باید بر گذشته خود که برای پیروزی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات تلاش کرده و به او رای دادند «گریه» کنند. او گفته بود که با ادامه حضور اسفندیار رحیم‌مشایی در دولت «طولی نخواهد کشید که اوضاع بد‌تر از این خواهد شد.» در تازه ترین نمونه از ابراز ندامت حامیان احمدی نژاد، یکی از مشهورترین وبلاگ نویسان محافظه کار طی یادداشتی از رفتارهای گذشته خود ابراز پشیمانی کرده است. «امید حسینی» دارنده وبلاگ «آهستان» که سال گذشته (۱۳۸۹) به عنوان برترین وبلاگ‌نویس حامی حکومت انتخاب شد و محافظه کاران وبلاگ وی را ششمین وبلاگ برتر جهان می‌دانند٬ نوشته که «من دیگر خودم را احمدی‌نژادی نمی‌دانم اما دشمن او هم نیستم.» او در این یادداشت مواردی نظیر بی اعتنایی دولت نسبت به مراجع تقلید و حق پنداری مطلق آن در قبال منتقدان را به عنوان انحراف بزرگ یاد کرده و احمدی نژادی های کنونی را کسانی خوانده که به همه بدگمان هستند،اعتقاد دارند که همه منحرف شده‌اند، به مراجع و علمای دین احترام نمی‌گذارد، نظر آنها را نمی‌پذیرد، نگرانی آنها را کم اهمیت می‌داند و آنها را بی‌بصیرت می‌دانند.
طرح این گونه اظهارات توسط کسانی که تاکنون از حامیان سرسخت دولت به شمار می آمدند نشانه ای روشن از ریزش پایگاه احمدی نژاد است. آنها پیشتر به رییس دولت هشدار می دادند که با کنار گذاشتن چهره های جنجال برانگیزی چون اسفندیار رحیم مشایی حساسیت ها در اردوگاه محافظه کاران را کاهش دهد اما اکنون ظاهرا به این نتیجه قطعی رسیده اند که احمدی نژاد و مشایی دنبال کننده یک استراتژی هستند.
هشدارهای بی سابقه
هراس اصلی محافظه کاران منتقد مشایی آن است که تصور می کنند وی قصد کنار زدن روحانیون از نظام سیاسی حاکم بر ایران را دارد. برخی می گویند که مشایی موسس مکتبی به نام » راه حقیقت » است که از نظر خاستگاه فکری دنبال کننده راه انجمن حجتیه به شمار می رود و رسالت خود را زمینه سازی ظهور امام زمان می داند. محافظه کاران نگران هستند که این جریان در فاز نهایی برای حذف آقای خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی از قدرت تلاش کند. مصباح یزدی در سخنان اخیر خود با تاکید بر این نگرانی گفته است:» حتی در بين مسئولان نيز كساني كه واقعا ولايت‌ فقيه را شناخته و بدان اعتقاد دارند، کمند و حتي عده‌اي بر این باورند، اين ‌كه يك روحاني آن هم به حكم دين در رأس مسائل كشور قرار بگيرد، اشتباه است.» او سپس با اشاره صریح تر به جریان مشایی از طرح مسایلی مانند جایگزینی مکتب ایرانی به جای مکتب اسلامی به شدت انتقاد کرده و گفته :» اگر تنبلي كنيم، زماني از خواب غفلت بيدار مي‌شويم كه تيرگي فتنه همه جا را فراگرفته و مي‌بينيم، همان كساني فتنه را آغاز كرده‌اند كه خود پرورش داده‌ايم.
از دید ناظران محافظه کار، شواهدی که نشان دهنده پیشبرد پروژه مشایی باشد روز به روز بیشتر نیز می شود. یکی از تازه ترین شواهد اظهاراتی است که «علی اکبر جوانفکر» مشاور احمدی نژاد درباره نامه سال گذشته آقای خامنه ای مبنی بر عزل رحیم مشایی از سمت معاون اولی رییس دولت بیان کرده است. جوانفکر در مصاحبه ای گفته که احمدی نژاد می توانست توصیه رهبری را اجرا نکند چرا که این نامه » ارشادی بود.» در واکنش به این سخنان، سایت‌های محافظه‌کار منتقد دولت به تیم احمدی‌نژاد هشدار دادند چنانچه بخواهند در برابر دستورات آقای خامنه ای ایستادگی کنند، واژگون شده و از سرچشمه خشک خواهند شد. سایت‌های «الف» و «شمال‌نیوز» خطاب به مشاور احمدی‌نژاد نوشته‌اند: «کاری نکنید تعبیر و تحلیل برخی افراد در مورد اینکه فتنه بعدی از درون اصولگرایان است به حقیقت بپیوندد و شما و امثال شما مصادیق آن باشید.» سایت «جهان‌نیوز» هم در واکنش به اظهارات جوانفکر نوشته است: «سرچشمه‌های جوشان این جریان خطرناک {تیم احمدی‌نژاد} را باید به خوبی رصد کرد و البته در ادامه خشکاند.» هشداری از این جنس را می توان در بیانیه اخیر شورای هماهنگی حزب‌الله هم به خوبی مشاهده کرد که در آن از جریان مشایی به عنوان جریانی انحرافی و نفوذی نام برده شده و تاکید شده که حزب الله این جریان را رسوا خواهد کرد. این بیانیه واکنشی است نسبت به شکایت رحیم مشایی از «منصور ارضی» مداح مشهوری که در یکی از جلسات اخیر خود رییس دفتر احمدی نژاد را یهودی صفت خطاب کرده است. در بیانیه حزب الله آمده است که منصور ارضی برای اثبات «یهودی صفت» بودن رحیم‌مشایی «مستندات شرعی محکمی» دارد. ارضی در یکی از جلسات اخیر خود، احمدی نژاد را نیز مسخ شده توسط مشایی معرفی کرده بود.
تسویه اجتناب ناپذیر
موضع گیری طیفی گسترده از محافظه کاران در مقابله با آنچه جریان انحرافی دولت خوانده می شود به یک دو قطبی حاد میان حامیان حکومت منجر شده است. ناظران معتقدند احمدی نژاد اکنون علاوه بر آن که از بحران مشروعیت میان بخش اعظم افکار عمومی رنج می برد در حال از دست دادن پایگاه حداقلی خود میان هواداران نظام است. وجه بارز این قطب بندی را می توان در رسانه های محافظه کار مشاهده کرد که اکنون به دو جبهه رسانه های حامی دولت و رسانه های حامی آقای خامنه ای تقسیم شده اند. رسانه های حامی دولت با بی پروایی به چهره های حامی رهبری حمله می کنند و دقیقا بر همان مسایلی انگشت می گذارند که حساسیت حامیان آقای خامنه ای را برمی انگیزد. برای نمونه علیرغم این که مشایی در معرض اتهام های فراوان مبنی بر حذف روحانیون حکومتی با توسل به ادعاهای آخر الزمانی است، سه ارگان رسانه ای حامی دولت مدتی پیش در مطلبی به طور تلویحی از «احمد جنتی»، محمدتقی مصباح یزدی، «احمد علم‌الهدی»، «ناصر مکارم شیرازی»، «محمد یزدی» و «احمد خاتمی» با عنوان روحانیونی نام بردند که در زمان ظهور امام زمان به مقابله با وی برخواهند خواست. سایت‌های «باکری آنلاین»، «محرمانه‌نیوز» و «دولت‌یار» در یادداشتی مشترک آورده بودند که «در هنگامه ظهور یک گروه از مخالفان سرسخت امام عصر بعضی از چهره‌های وجیه دینی هستند و لکن این واقعیت را هم در عصر نزدیک به ظهور نمی‌توان نادیده گرفت.»در تازه ترین اقدام حساسیت آفرین نیز حامیان دولت یک پایگاه خبری تازه به نام حامیان » دولت عدالت و انتظار » را راه اندازی کرده و گفته اند که هدف آن‌ها «روشنگری در مورد تلاش‌های بهانه‌جویان انقلابی نما» است. این سایت دو روز پس از آن آغاز به کار کرد که محمود احمدی‌نژاد در حکم سرپرستی «حمید بقایی» دولت خود را «دولت انتظار» نامید. راه اندازی این سایت بیشتر از این جهت مورد توجه است که دست اندرکاران آن اعلام کرده اند که می خواهند اخبار حامیان دولت «عدالت و انتظار» و ستادهای خودجوش مرتبط در جریان انتخابات‌ پیش رو را اطلاع‌رسانی کنند.
تحرک انتخاباتی جریان مشایی همان مساله ای است که خواب محافظه کاران منتقد را آشفته کرده است. آنها می گویند برکناری رحیم‌مشایی از سرپرستی نهاد ریاست جمهوری به منظور سازماندهی ستادهای انتخاباتی حامیان احمدی نژاد صورت گرفته و او می خواهد هدف اعلام شده جناح دولتی در کسب دست کم 150 کرسی از 290 مجلس را مدیریت کند. در عوض مخالفان مشایی نیز شمشیر را از رو بسته و در رسانه های خود می گویند که هر طور شده باید جلوی تثبیت او در قدرت را گرفت. این ستیز تمام عیار درون جناحی وضعیت اردوگاه محافظه کاران را چنان پیچیده که برخی ناظران از احتمال تسویه های سیاسی گسترده در این جناح خبر می دهند. سخنان چندی پیش «سردار آبنوش» فرمانده سپاه قزوین مبنی بر این که اگر انتخابات مجلس نهم سالم نباشد در سال 1391 شاهد فتنه خونین خواهیم بود یکی از شواهد قابل اعتنا در این زمینه است. انتظار می رود که با حاد شدن وضعیت دو قطبی کنونی در جناح محافظه کار هر دو طیف عمده در این جناح تمام ابزارهای خود را به خدمت بگیرند .این شاید سرآغاز وضعیتی باشد که محافظه کاران منتقد از آن به عنوان » فتنه بزرگ » یاد می کنند.

Advertisements
Posted in: اجتماعي