19 اردیبهشت , روز اعدام فرزاد کمانگر ، روز «معلم آزاده» نام گرفت

Posted on 9 مه 2011

0


به گزارش «وطن ما(vatanema)» به نقل از رادیو فرانسه : شیرین عبادی با صدور بیانیه ای تأکید کرد که  دادستان پروندۀ فرزاد کمانگر نتوانسته است هیچ گونه مدرکی دال بر مجرمیت او، الا اقراری که که تحت شکنجه های شدید و غیر انسانی گرفته شده بود ارائه کند، اما دادگاه متأسفانه تحت نفوذ مأمورین امنیتی با صدور حکم اعدام لکۀ ننگی بر دامان «فرشته عدالت» گذارد.

شیرین عبادی، یکی از بنیانگذاران کانون مدافعان حقوق بشر و برندۀ جایزۀ نوبل صلح، با صدور بیانیه ای به مناسبت نخستین سالگرد اعدام فرزاد کمانگر، آموزگار کرد، – روز اعدام او- نوزدهم اردیبهشت را «روز معلم آزاده» اعلام کرد.

این وکیل دادگستری در بیانیۀ خود ضمن تجلیل از فرزاد کمانگر به عنوان آموزگاری که در شهرها و روستاهای دورافتاده به کودکان درس آزادگی و انسانیت می آموخت افزود، شخصاً با وکلای مدافع و اعضای خانوادۀ فرزاد کمانگر بارها دیدار و گفتگو داشته، در جریان کامل پرونده قرار گرفته و شاهدی بر بی گناهی اوست.
شیرین عبادی در این بیانیه یادآوری می کند که دادستان پروندۀ فرزاد کمانگر نتوانسته است هیچ گونه مدرکی دال بر مجرمیت او، الا اقراری که که تحت شکنجه های شدید و غیر انسانی گرفته شده بود ارائه کند، اما دادگاه متأسفانه تحت نفوذ مأمورین امنیتی با صدور حکم اعدام لکۀ ننگی بر دامان «فرشته عدالت» گذارد.
این مدافع حقوق بشر پس از یادآوری در بند بودن شماری از معلمان ایران از جمله هاشم خواستار، که به سختی بیمار و در شرایط بسیار بدی در زندان وکیل آباد مشهد اسیر است، در بیانیۀ خود می نویسد: رژیمی که معلمانش را به خاطر یک انتقاد سیاسی به چوبۀ دار سپرده یا به بند می کشد، دیگر نه مشروعیتی دارد و نه مقبولیتی.
شیرین عبادی در پایان این بیانیه پس از اعلام این که روز اعدام فرزاد کمانگر «روز معلم آزاده» است، با اعلام پشتیبانی خود از معلمان زندانی، از کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، اتحادیۀ بین المللی معلمان، نهاد های بین المللی حقوق بشری و بالاخره از کلیۀ آزاد اندیشان جهان می خواهد برای رهائی معلمان ایرانی زندانی از جمله هاشم خواستار تلاش کنند.
این نکته نیز شایان یادآوری است که مقامات جمهوری اسلامی ایران برغم گذشت یک سال از اعدام فرزاد کمانگر از دادن جسد او به خانواده اش خودداری می کنند و اطلاعی هم در مورد محل خاکسپاری او، اگر خود جنازۀ او را به خاک سپرده باشند، منتشر نمی کنند. شماری دیگر از فعالان سیاسی اعدام شده در ایران نیز به ویژه در کردستان به همین سرنوشت دچار شده اند.
Advertisements
Posted in: اجتماعي