تقابل های درون نظام نگرانی آور شده است!

Posted on 17 مه 2011

5


اگر از آغاز یک هیأت بی‌طرف رسیدگی به اعتراض و دغدغه بخش مهمی از جامعه را (نسبت به نتیجه اعلام شده انتخابات 22 خرداد 1388) به عهده می‌گرفت، بدون تردید مشکل حل می‌شد و اصلا شاهد بحران نبودیم، اما تندروهایی بوده و هستند که فقط به انحصار می‌اندیشند و نه تنها اصلاح طلبان را بلکه حتی اصولگرایان را هم از دایره خارج می‌دانند. چنانچه می‌بینید امروز دیگر فقط بحث اصلاح‌طلبان نیست و حتی می‌گویند مسائل انحرافی در جاهای دیگری است.

اگر ظلمی شده که شده است، همه بیاییم عفو کنیم و به آینده نگاه کنیم. اگر به نظام و رهبری ظلم شده به نفع آینده از آن چشم پوشی شود، و ملت هم از ظلمی که بر او و فرزندانش رفته می‌گذرد و آن وقت همه به آینده بهتر رو خواهیم آورد.

واقعا من نگران تقابلی هستم که در درون نظام (اشاره به اختلافات آشکار شده میان گروه های طراح و عامل و آمر کودتای 22 خرداد) ایجاد شده است. این تقابل حاصل توهم و شیدایی در یک سو و نفرت در طرف دیگر شده است و دائماً هم از دو طرف به آن دامن زده می شود. از اصطکاک میان شیدایی بی‌حساب و نفرت فزاینده باید ترسید.

از روزی که نفت در ایران کشف شد که حدود یکصد سال از آن می‌گذرد، تاکنون حدود یک هزار میلیارد دلار پول از محل فروش نفت نصیب ایران شده است که حداقل ۴۵۰ میلیارد دلار آن که نزدیک به ۵۰ درصد درآمد نفتی ایران از ابتدا تاکنون بوده است، در این پنج، شش سال اخیر حاصل شده است. آیا به تناسب این درآمد وضع مملکت هم خوب است؟

رشد اقتصادی بشدت پایین آمده و حتی گاه منفی است. اشتغال وضع خوبی ندارد. تولید در همه عرصه‌ها لطمه فراوان دیده است. مگر می‌شود مدعی ایجاد دو و نیم میلیون شغل شد، ولی رشد اقتصادی پایین باشد.

محمد خاتمی، با جمعی از «رزمندگان دفاع مقدس» ‌دیدار و برای آنها سخن گفت. وی در این دیدار گفت:

از روزی که نفت در ایران کشف شد که حدود یکصد سال از آن می‌گذرد، تاکنون حدود یک هزار میلیارد دلار پول از محل فروش نفت نصیب ایران شده است که حداقل ۴۵۰ میلیارد دلار آن که نزدیک به ۵۰ درصد درآمد نفتی ایران از ابتدا تاکنون بوده است، در این پنج، شش سال اخیر حاصل شده است. آیا به تناسب این درآمد وضع مملکت هم خوب است؟

رشد اقتصادی بشدت پایین آمده و حتی گاه منفی است. اشتغال وضع خوبی ندارد. تولید در همه عرصه‌ها لطمه فراوان دیده است. مگر می‌شود مدعی ایجاد دو و نیم میلیون شغل شد، ولی رشد اقتصادی پایین باشد. ایجاد دو و نیم میلیون فرصت شغلی مستلزم حداقل ۲۰ درصد رشد اقتصادی است.

(این بخش از سخنان خاتمی، اشاره به مصاحبه تلویزیونی روز یکشنبه احمدی‌نژاد است که گفت سال گذشته رکورد شکسته شد و یک میلیون و ۷۰۰ هزار شغل ایجاد شد و پیش‌بینی ما برای امسال ایجاد دو و نیم میلیون شغل است که اگر همین روند را دو سال انجام دهیم بساط بیکاری از کشور جمع می‌شود.)

این در حالی است که کارشناسان اقتصادی و حتی اصولگرایان آمارهای اعلام شده از سوی دولت در زمینه اشتغال را زیر سوال برده و تاکید می‌کنند، با توجه به ناچیز بودن رشد اقتصادی در سال‌های گذشته امکان ایجاد این میزان فرصت شغلی وجود ندارد.

سال ۸۳ ما به خودکفایی گندم رسیدیم و در آن سال نیز به طور سمبولیک گندم صادر شد، اما بعدها دیدیم که باز هم میلیون‌ها تن گندم وارد شد. و نیز به جای حضور بهتر و بیشتر در بازارهای جهانی بر حجم واردات، بر حجم بودجه جاری و بر اتکاء به درآمد نفت افزوده شد.

واقعا من نگرانم با تقابلی که در درون نظام (اشاره به اختلافات آشکار شده میان گروه های طراح و عامل و آمر کودتای 22 خرداد) ایجاد شده که باعث ایجاد توهم و شیدایی در یک سو و ایجاد نفرت در طرف دیگر شده است و دائماً هم از دو طرف به آن دامن زده می شود. از اصطکاک میان شیدایی بی‌حساب و نفرت فزاینده باید ترسید و به خدا پناه برد.

برخی از رفتارها دارد نظام را تضعیف می کند و چهره انقلاب و اسلام را زشت جلوه می‌دهد. ما می‌گوییم این جو مسموم درمان شود.»

خاتمی درباره انتخابات 22 خرداد 1388 گفت:

اگر از آغاز یک هیأت بی‌طرف رسیدگی به اعتراض و دغدغه بخش مهمی از جامعه را به عهده می‌گرفت بدون تردید مشکل حل می‌شد و اصلا شاهد بحران نبودیم، اما تندروهایی بوده و هستند که فقط به انحصار می‌اندیشند و نه تنها اصلاح طلبان را بلکه حتی اصولگرایان را هم از دایره خارج می‌دانند. چنانچه می‌بینید امروز دیگر فقط بحث اصلاح‌طلبان نیست و حتی می‌گویند مسائل انحرافی در جاهای دیگری است.

به هر حال اصلاح‌طلبان القاء تقابل میان اسلام و ایران را امری انحرافی می‌دانند.

عقلا ساز و کاری برای انتخابات در نظر بگیرند تا در آن حرف و حدیث نباشد. خدا می‌داند اگر چنین شود آرامش و ثبات و پیشرفت از هر جهت تأمین خواهد شد. اگر ظلمی شده است که شده است، همه بیاییم عفو کنیم و به آینده نگاه کنیم و اگر به نظام و رهبری ظلم شده است به نفع آینده از آن چشم پوشی شود و ملت هم از ظلمی که بر او و فرزندانش رفته است می‌گذرد و آن وقت همه به آینده بهتر رو خواهیم آورد.

Advertisements
Posted in: اجتماعي