پاسخی به کسانیکه میگویند فعالیعت عمرانی در ایران نیست نماینده مجلس: ۳۵ زندان در کشور در حال ساخت است

Posted on 23 مه 2011

0


آفتاب: عضو کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس شورای اسلامی، در واکنش به اظهارات اخیر رئیس سازمان بازرسی که از کمبود ظرفیت زندان‌ها در کشور گلایه کرده بود گفت: حدود ۳۵ زندان در کشور در حال ساخت است که باید ساخت آنها هرچه سریع‌تر به اتمام برسد.

به گزارش آفتاب، موسی قربانی در گفت‌وگو با خانه ملت، تصریح کرد: پس از انقلاب بنا به دلایلی تصمیم گرفته شد که زندان‌سازی در کشور متوقف شود، اما این تصمیم اشتباه بود چرا که نداشتن زندان باعث کاهش در میزان جرم و جرائم نخواهد شد.

نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باوجود رشد جمعیت از زمان پیروزی انقلاب تا به حال اقدام به ساختن زندان نکرده‌ایم و همین مساله مشکلاتی را به وجود آورده است، در عین حال زندان‌های فعلی کشور نیز در حال فرسایش است.

وی همچنین افزود: برخی جرائم در ارتباط با مواد مخدر طی این سال‌ها رشد فزاینده‌ای داشته است و باعث شده حجم امجرمین موارد مخدر بیش از سایر زندانیان باشد.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: البته مشکل فعلی کمبود فضای زندان‌ها در کشور تنها رشد جمعیت نیست، بلکه متاسفانه روحیه زندانی کردن افراد در برخی از قضات وجود دارد؛ چرا که در برخی موارد می‌توان زندانی را به زندان محکوم نکرد. تمام این موارد باعث شده است که ظرفیت‌ زندان‌ها بیش از گنجایش آن باشد.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس در ادامه به راه‌کارها برای حل این مشکل اشاره کرد و بیان داشت: سه راه کار برای حل این مشکل وجود دارد که بعضی از این راه کار‌ها می‌تواند در کوتاه مدات و بلند مدت استفاده و اثرگزاری خود را داشته باشد.

وی گفت: ما نمی‌توانیم زندان نسازیم و نمی‌توانیم بگوییم مجرم هم در نداریم، باید ساخت زندان‌های جدید در دستور کار قرار گیرد در عین حال به مواردی در ساخت این زندان نیز توجه شود.

وی خاطرنشان کرد: فردی که به زندان محکوم می‌شود در بیشتر مناطق باید مسافت طولانی را تا دادگاه طی کند و همین مسافت طولانی در ملاقات وی با خانواده نیز اثر می‌گذارد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی اظهار کرد: برای حل برخی مشکلاتی که برای زندانیان به وجود می‌آید در هر منطقه از کشور باید زندانی داشته باشیم که قابل دسترسی برای دادگستری و خانواده‌های آنها باشد.

«مصطفی پورمحمدی» رئیس سازمان بازرسی کل کشور چندی پیش در مورد استاندارد نبودن زندان‌ها و نظارت سازمان بازرسی در این بخش اظهار کرد: سازمان بازرسی در این بخش نظارت دارد؛ ما به ضعف‌ها واقفیم و نقایص را تذکر داده‌ایم ولی موارد گفته شده عمدتا خلاف واقع است.

پورمحمدی ادامه داد: اشکالات عمده‌ای در زندان‌ها وجود دارد و کمبود ظرفیت از جمله آنهاست و اکنون زندان‌ها ۴برابر ظرفیت در خود زندانی دارند و۶۰درصد زندانیان ما مواد مخدری هستند. تعداد زیادی بدهکار اقتصادی هم در زندان‌ها حضور دارد که حجم زندانیان را بیش از حجم ظرفیت زندان‌ها کرده است. عمده مشکل در زندان‌های ما این است که گنجایش این تعداد زندانی را ندارند اما خوشبختانه با فعالیت دولت و تاکید مقام معظم رهبری و رئیس مجلس، بودجه‌ قابل توجهی امسال به زندان‌ها اختصاص یافت.

Advertisements
Posted in: اجتماعي