کلاه گشادی که دولت و مرتضوی بر سر مجلس گذاشتند

Posted on 18 آوریل 2012

0


جرس:  سعید مرتضوی می گوید درخانه نشسته و قصد بازگشت به سازمان تامین اجتماعی را ندارد، اما شواهد نشان می دهد که او در کمال آرامش مشغول رسیدگی به امورات این سازمان است. دولتی ها می گویند استعفای وی مورد پذیرش قرار نگرفته است.

استیضاح مرتضوی با پا درمیانی حداد عادل منتفی شد . حداد که به ریاست مجلس آینده چشم دوخته با چند قول و قرار شفاهی با مرتضوی وعده داد که مرتضوی خودش استعفا می دهد و نیازی به استیضاح وزیر نیست. با این حال هیچ خبری از پذیرش استعفای وی هنوز منتشر نشده است.
در آن سوی میدان جوانفکر از نزدیکان احمدی نژاد اعلام کرده که مرتضوی به فعالیت خود ادامه خواهد داد. او ساعاتی پس از منتفی شدن استیضاح از بازگشت عبدالرضا شيخ الاسلام به وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي خبرداد و گفت سعيد مرتضوي نيز در سمت رياست صندوق تامين اجتماعي به كار خود ادامه خواهد داد.
رفتار ساده لوحانه

در این میان علی مطهری عضو فراکسیون اصولگرایان گفت: اگر خبر سرکار رفتن سعید مرتضوی رئیس سازمان تامین اجتماعی صحت داشته باشد استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.
با این حال فضا ناشی از نوعی سر درگمی است و گویا هیچکس از اصل ماجرا خبر ندارد. شواهد نشان می دهد که خود نمایندگان هم نمی دانند که آیا مرتضوی بر سر کار خود حاضر شده یا در حال خانه نشینی است؟
مطهری فریب خوردگی نمایندگان را تائید می کند و تلویحا اقدام حداد عادل را رفتاری ساده لوحانه دانست که نمایندگان نباید از آن تبعیت می کردند.
وی می گوید : برخی استیضاح کنندگان فریب خوردند و خام شدند، ماجرای حکمیت زیاد مهم نبود اما مسئله با اهمیت آن است که این افراد قول سعید مرتضوی را قبول کردند، در حالیکه خودشان می گفتند به حرف این فرد اعتمادی نیست.
سئوال اینجاست که چطور استیضاح کنندگان به قول وی اعتماد کردند؟
بی درایتی از نوع حداد

روز سه شنبه در مجلس بیشتر نمایندگان طرفدار استیضاح ، اخبار سازمان تامین اجتماعی را رصد می کردند. سایت های خبری تا یازده ظهر سه شنبه از عدم حضور مرتضوی سخن می گفتند اما نمایندگان نگاه بد بینانه ای داشتند.
در این بین این تلقی در مجلس زمزمه می شد که سرشان کلاه رفته و یک بار دیگر  فریب دولت را خورده اند.
خیلی ها این مساله را آزمونی مهم برای حداد عادل می دانند که داعیه کسب ریاست مجلس نهم را دارد و از حالا لابی گری هایش را شروع کرده تا نظر موافق راه یافتگان را جلب کند.
اما ماجرای مرتضوی درحال تبدیل شدن به آزمونی شکننده برای وی است.
حداد عادل که قبل از انتخابات پیش بینی می شد قرار است به عنوان نفر اول از تهران از صندوق های رای بیرون بیاید اکنون به عنوان نمادفریب خوردگی تلقی می شود.
سخت ترین سخنان را علی مطهری نماینده منتقد مطرح کرد که گفت دوستان ما باید زمانی استیضاح را منتفی می کردند که آقای مرتضوی خودش استعفا را می پذیرفت نه اینکه به صرف اعلام آمادگی آقای مرتضوی برای استعفا، آن هم به گفته شخص ثالث یعنی آقای حداد، استیضاح را منتفی کنند تا هم سرخودشان کلاه برود و هم جایگاه مجلس تنزل پیدا کند.
وی افزود: البته من در جلسه شب یکشنبه برخی استیضاح کنندگان حضور داشتم. در آنجا گفته شد آقای مرتضوی استعفای خود را نوشته و قرار است توسط آقای حداد اعلام شود ولی آنچه توسط آقای حداد اعلام شد این بود که آقای مرتضوی برای استعفا اعلام آمادگی کرده است.
ناظران معتقدند در پارلمان دید بد بینانه ای به حداد عادل پیدا شده است. به خصوص که اخباری مبنی بر آماده شدن مرتضوی برای حضور در سازمان و ادامه کار شنیده می شود.
سایت های حکومتی سه شنبه نوشتند برخی نمایندگان با مداخله این شکلی حداد مخالف هستند و آن را اشتباه می دانند. زیرا معرفی وی به عنوان حلال مشکلات در اصل زمینه سازی برای نشستن وی بر صندلی ریاست مجلس نهم است که در صورت ادامه کار مرتضوی برای اعتبار حداد فاجعه بار خواهد بود.
انتقاد رسانه ها

روزنامه جمهوری اسلامی هم مدخلیت حداد را بدعتی نامبارک خواند و نوشت: اینکه چند نفر خود را قیم کل نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی بدانند و درباره استیضاح که حق نمایندگان است هر طور که خود می‌خواهند تصمیم بگیرند، اقدامی است که در تاریخ مجلس سابقه ندارد و با حقوق قانونی نمایندگان مردم در تضاد است. نتیجه نیز کلاه گشادی شد که بر سر کل نمایندگان رفت و یکبار دیگر مجلس را در چشم مردم کوچک کرد.
استیضاح به جریان می افتد؟

پرویز سروری از نمایندگان حامی استیضاح گفت: اگر مرتضوی به سازمان تأمین اجتماعی باز‌گردد، استیضاح‌کنندگان بار دیگر موتور استیضاح را روشن می‌کنند.
.سید رضا اکرمی نماینده تهران و از حامیان استیضاح در پاسخ به این سوال که اگر مرتضوی استعفا ندهد چه خواهد شد؟ می گوید: این موضوع را باید از آقای حدادعادل و آقای توکلی بپرسید که گفته‌اند آقای مرتضوی استعفایش را نوشته است. مرتضوی به آقای حداد قول شرف داده که به محل صندوق نخواهد رفت مگر برای استعفا
روایات متناقض

با این حال اوضاع همچنان مبهم است و این وسط آبروی مجلس و حداد عادل نیز در معرض مخاطره قرار گرفته است.
مشاور فرهنگی و رسانه‌ای صندوق تأمین اجتماعی روز دوشنبه گفت که مرتضوی به حرف حداد گوش داده و استعفا داده اما در مرحله بعد این استعفا با مخالفت رئیس جمهور مواجه شد .
حسن ضابطی گفت اینکه گفته می شود آقای مرتضوی قول شرف داده کذب و تلاش برای فضا سازی سیاسی است.
دفتر حداد عادل هم بیانیه داد و برای رفع آبرو ریزی بوجود آمده تلاش کرد قول و قرار ها را پا برجا نشان بدهد. در اطلاعیه دفتر وی آمده : مرتضوي در تصميم خود مبني بر استعفا مصمم و به تعهد خود به حدادعادل پايند است.
با این حال رسانه ها روایات متفاوتی را از رفتن یا نرفتن مرتضوی به سازمان تامین اجتماعی روایت می کنند. دفتر مرتضوی گفته او دورا دور و از خانه مسائل را پیگیری می کند. برخی سایت های نزدیک به دولت اما خبر دادند که مرتضوی در محل کارش حضور یافته است.

فرشید آل داوود – جرس

Advertisements
Posted in: اجتماعي