آب و آتش میان دو استان یزد و اصفهان (شورش کشاورزان اصفهان)

Posted on 2 مارس 2013

0


شورش کشاورزان اصفهان که زمینه ساز اعتراضات مردم یزد شد و انگیزه آن «آب» بود، بوضوح آشکار ساخت که دولت در زمینه سازی و تشویق این شورش ها و اعتراضات دست دارد و باید تا انتخابات 92 در انتظار حوادثی مشابه در دیگر نقاط کشور نیز بود. در شورش کشاورزان اصفهان که کار به دخالت سپاه برای سرکوب مردم کشید عده ای مجروح شدند، شماری از نیروهای یگان سرکوب نیز توسط مردم به گروگان گرفته شدند. در شهر یزد نیز بار دیگر مردم یزد در اعتراض به تخریب خط لوله انتقال آب اصفهان به یزد در مقابل استانداری جمع شدند. آب برخی از مناطق شهر یزد با جمعیتی بالغ بر ۶۰۰ هزار نفر در پی آسیب به خط لوله انتقال آب قطع شده است. آب ۱۳ شهر استان یزد از آب گوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری که از طریق اصفهان به یزد می آید، تامین می شود.

اما، نکته مهم آنست که برای نخستین بار، سپاه اشاره به نقش دولتی ها در بر افروخته شدن این آتش شدند. آتشی که با قطع آب میان دو استان یزد و اصفهان برپا شده است.

سپاه اعلام کرد «مسئولان مقصر هستند زیرا با بی توجهی به خواسته های کشاورزان شرق اصفهان این وضع را بوجود آوردند.»

تاکنون، تنها خبری که اشاره به ریشه واقعی ماجرا می کند، خبری است که بصورت یک پیام از یزد برای پیک نت ارسال شد که در شماره چهارشنبه گذشته منتشر کردیم. این پیام را یکبار دیگر و در ادامه آنچه در بالا، درباره شورش کشاورزان اصفهان و ادامه اعتراضات مردم یزد خوانید می آوریم:

سلام- لوله انتقال آب یزد در اصفهان بوسیله کشاورزان خشمگین شکسته شد. این اتفاق باعث شده که مردم یزد از آب چاه های عمیق که عملا برای شرب مناسب نیست استفاده کنند و شهرک صنعتی یزد نیز که در مسیر این لوله بوده و از آن استفاده می کرده از آب محروم شده است. لذا از آن زمان بخشی از شهرک صنعتی یزد بخصوص بخش مواد غذایی آن تقریبا به صورت تعطیل در آمده است.

اکنون بحث بر سر اینست که عصیان کشاورزان و شکسته شدن لوله انتقال آب یزد را کسانی پشت پرده هدایت کردند؟ ظاهرا پشت پرده ماجرا اینگونه است که سدی ساخته شده اما در مسیر آب نبوده و نتوانسته اند آب گیری کنند و با تحریک کشاورزان توطئه ای را ترتیب دادند که بموجب آن می  خواهند با قطع لوله، آب را به پشت سد هدایت کنند تا در آینده نزدیک احمدی نژاد سد را افتتاح کند.

برگرفته از پیک نت

Advertisements
Posted in: اجتماعي